Pielęgnacja włosów

Przetłuszczające się włosy – jak o nie dbać?

Myjesz włosy każdego dnia, a one i tak wyglądają jakby dawno nie miały kontaktu z wodą i szamponem? Twoim problemem są nadmiernie przetłuszczające się włosy. Prawdopodobnie z tego powodu chcesz nosić czapkę, by ukryć czuprynę przed światem. Zamiast jednak chować włosy pod nakryciem, poznaj sposoby profesjonalnej pielęgnacji.

Z przetłuszczającą się czupryną zmagasz się od dłuższego czasu? Wydaje ci się, że już wszystko wiesz o jej pielęgnacji? Zanim całkowicie się poddasz, poznaj najważniejsze mity – być może to one sprawiają, że przetłuszczające się włosy są nieustannym problemem?

Mit 1. Włosów tłustych nie można myć codziennie

Wśród wielu osób krąży przekonanie, że im częściej włosy są myte, tym częściej się przetłuszczają. Owszem, tak może się stać, jeśli gruczoły łojowe będą silnie pobudzane.

Wcale jednak nie dzieje się tak zawsze – przetłuszczające się włosy można myć nawet codziennie, jeśli tylko tego potrzebują. Warunek jest tylko jeden – trzeba sięgnąć po delikatne szampony do włosów. Dobrym rozwiązaniem jest np. GUAM UPKer – szampon o potrójnym działaniu. Wzmacnia włosy, reguluje ilość wydzielanego sebum oraz walczy z łupieżem. Dodatkowo odżywia kosmyki oraz nadaje włosom miękkość i lekkość.

Mit 2. Przetłuszczające się włosy należy spłukiwać gorącą wodą

Polewanie przetłuszczających się włosów gorącą wodą to częsta praktyka – wszak tłuszcz znika w kontakcie z ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (w tym przypadku szamponem do włosów). Jeśli i ty tak postępujesz, tłusta czupryna nie powinna cię wcale dziwić. Gorąca woda pobudza gruczoły łojowe do pracy, w efekcie czego problem z przetłuszczającymi włosami nasila się.

Jeśli chcesz temu zapobiec, do mycia używaj ciepłej wody. Na koniec spłucz czuprynę chłodnym strumieniem.

Mit 3. Przetłuszczające się włosy zmagają się z łupieżem

Przetłuszczające się włosy mają zwiększoną tendencję do powstawania łupieżu. Wynika to z faktu, że drożdżaki wywołujące łupież bytują na owłosionej skórze głowy, a dogodne dla ich rozwoju jest środowisko tłuste.  Jednak nie jest to regułą. Są osoby, które borykają się z tłustą czupryną, ale na skórze ich głowy nie ma ani jednej białej łuski.

W takiej sytuacji musisz sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, który będzie przeznaczony jednocześnie do pielęgnacji włosów tłustych / ze skłonnością do przetłuszczania się.

Mit 4. Włosów tłustych nie można suszyć suszarką

Suszenie włosów suszarką wcale nie jest zabronione. Warunek jest tylko jeden – czupryna nie może być traktowana gorącym strumieniem powietrza. Chłodne powietrze nie pobudza tak intensywnie gruczołów łojowych, w efekcie czego przetłuszczanie się włosów jest coraz rzadsze.

Mit 5. Nie ma potrzeby stosować odżywek

Fakt, że włosy przetłuszczające się mają „dodatkową” warstwę ochronną nie oznacza, że trzeba całkowicie rezygnować z kosmetyków pielęgnujących. Mimo że są znacznie lepiej chronione przed utratą wilgoci w porównaniu z włosami suchymi, przetłuszczającym kosmykom także należy się pełne odżywienie. Dlatego nie można rezygnować z odżywek.

Chcąc zapewnić włosom profesjonalną pielęgnację, należy jednak wybrać odżywki przeznaczone do włosów tłustych i ze skłonnością do przetłuszczania się. Starannie dobrana kompozycja składników pomoże, a nie zaszkodzi – odpowiada bowiem za regulowanie pracy gruczołów łojowych.

Czy teraz już wiesz, jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar

wpDiscuz